ToCoMoje

Wygodne zarządzanie paragonami w smartfonie

paragon przechowywany w aplikacji

Dlaczego warto gromadzić paragony?


Przyjmowanie po danej transakcji paragonu to dziś zjawisko tak powszechne, że nieraz nie zwraca się na nie uwagi i zostawia rachunek przy sklepowej ladzie lub natychmiast się go pozbywa, aby nie zajmował miejsca w portfelu, kieszeni czy torebce. Tymczasem przechowywanie paragonów bywa bardzo przydatne, a w niektórych sytuacjach jest wręcz wskazane.

Pierwszy powód, dla którego warto zbierać swoje rachunki sklepowe, wynika z samego procesu reklamacyjnego towaru. Zazwyczaj jego wstępnym i podstawowym warunkiem jest właśnie okazanie paragonu stanowiącego dowód zakupu. Jest to szczególnie ważne w przypadku wszelkich sprzętów gospodarstwa domowego, odzieży czy obuwia – najczęściej bowiem te artykuły są reklamowane i wymieniane. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że paragon nie jest niezbędny do złożenia reklamacji, jednak jego posiadanie z pewnością ułatwi tą procedurę.

Zbieranie paragonów ma również sens wówczas, kiedy chcemy poddać większej kontroli i analizie swoje codzienne wydatki, począwszy od drobnych zakupów po droższe transakcje. Dzięki śledzeniu i podliczaniu swych miesięcznych przychodów i rozchodów można w prosty sposób nauczyć się oszczędzania i większego szacunku do pieniędzy i środków na swoim koncie. Słowem – przykładanie większej wagi do paragonów sprzyja bardziej racjonalnemu wydawaniu. Ponadto przypadku zakupów w sklepach spożywczych i dyskontach, dzięki analizowaniu cen można stwierdzić także który z nich posiada najlepszą ofertę cenową i promocyjną.

Zachowywanie paragonów przydaje się także wówczas, gdy bierzemy udział w… loterii paragonowej. Mimo że brzmi to śmiesznie, sprawa jest jednak całkiem poważna. Tego typu gry, organizowane niekiedy przez instytucje publiczne z Ministerstwem Finansów na czele, mają na celu zachęcić do odbierania paragonów i ich przechowywania właśnie. Polegają na rejestrowaniu swych paragonów w elektronicznej bazie, a następnie udziale w losowaniu, dzięki któremu można wygrać rozmaite nagrody.

Poza powyższymi korzyściami zachowywania sklepowych rachunków, warto jeszcze dodać, że odbierając je mamy pewność co do uczciwości sprzedającego (jego rozliczania się z fiskusem) oraz nie godzimy się w ten sposób na istnienie „szarej strefy” i nieuczciwej konkurencji.

Bez względu na pobudki, dla których przechowujemy paragony, jest to działanie rozsądne i przydaje się w codziennym życiu.